thumb

Herpes Simpleks Virüsü

SİMPLEKS VİRÜSÜ – TİP 1 NEDİR?
HSV-1, Herpes Simplex Virüsü - Tip 1'dir ve ateş kabarcığı olarak da bilinen uçuklardan sorumludur. HSV-1 ile ilk enfeksiyonu olan çocuklarda dudaklarda/ağızda, ağız içinde ve diş etlerinde kabarcıklar görülebilir. Diğer semptomlar arasında ateş, sinirlilik, boğaz ağrısı, yiyememe veya içmeme ve bebeklerde artan salya akıntısı sayılabilir. Bununla birlikte, bazı ilk enfeksiyonlar fark edilmeyecek kadar hafiftir. İlk enfeksiyonun ciddiyeti ne olursa olsun, ağrılı kabarcıklar çocuğun hayatı boyunca tekrarlayabilir.

HSV-1 NASIL BULAŞIR?
HSV-1 oldukça bulaşıcıdır ve tükürük, uçuk ve mukozal yüzeylerle temas yoluyla bulaşır. Bulaşıkları, bardakları, pipetleri paylaşmak, öpüşmek veya tükürük bulaşmış oyuncaklar gibi nesnelerle doğrudan temas enfeksiyona neden olabilir. Ne yazık ki, ebeveynler, büyükanne ve büyükbabalar ve kardeşler genellikle bir çocuğun ilk enfeksiyonunun kaynağıdır. Sevdikleriniz bulaşıcı olduklarını fark etmeyebilir ve bilmeden hastalığı bir bebeğe veya çocuğa bulaştırabilir. Çocuklar, kontamine nesneleri paylaşarak veya doğrudan ten tene temas yoluyla yanlışlıkla kardeşlerini enfekte edebilirler. Ayrıca, HSV-1 enfeksiyonları, bir kişinin semptomları olduğunda en bulaşıcıdır, ancak bir kişide semptomlar olmadığında yine de bulaşabilir. Yenidoğanlar ve bebekler, enfeksiyon nedeniyle ölüm de dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlar açısından özellikle yüksek risk altındadır.

TEKRARLAMA VE YAŞAM BOYU ENFEKSİYON
Yüzlerinde tekrarlayan uçuk lezyonları (ağız/burun/çene/vb.) olan çocuklar ağrılı yaralarla ve bazen duygusal sıkıntı da dahil olmak üzere psikososyal sorunlarla karşılaşabilirler. HSV-1 ile enfekte olan bazı çocuklarda ilk enfeksiyondan sonra tekrarlayan uçuk olmayabilir, ancak virüs bir ömür boyu vücutlarında kalır ve virüs stres veya diğer tetikleyiciler tarafından yeniden aktive edildiğinde gelecekte uçuk üretebilir.

SİZİ VE SEVDİKLERİNİZİ NASIL GÜVENDE TUTABİLİRSİNİZ?
Çocuklarda iyi uyku için yapılacaklar
• Yaralar ya da tükürük ile doğrudan temastan kaçının.
• Yeni doğmuş bebekleri ve çocukları ağız, burun, göz veya bu bölgelere temas edebilecek yerlerden (örneğin elleri) öpmekten kaçının.
• Birisi bebeğinizi tutmak isterse, önce ellerini yıkamasını sağlayın. Uçuğu olan veya yakın zamanda geçirmiş olan kişiler bebeğinizi tutmamalıdır.
• Mutfak eşyaları, bardaklar, havlular veya oyuncaklar dahil olmak üzere tükürük ile temas riski olabilecek nesneleri paylaşmayın.
• Evdeki birinin aktif bir enfeksiyonu varsa, virüsü nesnelere veya vücudunun diğer bölgelerine (parmaklar, gözler) bulaştırabilecek yarasına dokunmaktan kaçınmalıdır. Başka bir çocuk tarafından paylaşılıp ağzına atılabilecek oyuncaklar gibi nesneleri sterilize edin. Ellerinizi sık sık yıkayın.
• Çocuklarınız cilt-cilt teması içeren sporlara katılıyorsa (dövüş sanatları veya güreş gibi), matların sık sık dezenfekte edildiğinden emin olun. Çocuklar, görünürde aktif bir enfeksiyonu olan biriyle ten tene temas sporları yapmamalıdır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Blog İçerikleri

Sağlıklı Yaşam ve Çocuk Sağlığı

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 05 Mayıs 2022

Çocuklarda Yıllık Kontrollerde Yapılan Testler

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 22 Haziran 2022

Modern Yaşam ve Çocuklarda Uyku Sorunları

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 28 Temmuz 2022

El Ayak Ağız Hastalığı

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 18 Ağustos 2022

Çocuklarda Herpes Simpleks Virüsü

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 10 Eylül 2022

Çocuklarda Rutin Muayene Önemi

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 21 Ekim 2022

Çocuklarda Aşı Takibi