thumb

Uyku Problemleri

ÇOCUKLARDA UYKU PROBLEMLERİ VE TEDAVİ YOLLARI
Bazen dünya size de çok hızlı dönüyormuş gibi geliyor mu? Değişim baş döndürücü bir hızla kendini hissettiriyor. Kendi çocukluğunuzla karşılaştırdığınızda, çocuklarınızın arkadaşlarıyla dışarıda çok daha az zaman geçirdiğini, sizden çok daha fazla bilgisayar başında vakit geçirdiğini, video oyunları, sosyal medya gibi çok daha fazla teknolojiyle uğraştıklarını fark etmişsinizdir. Bunlar çocukların uyku kalitesini ve süresini maalesef olumsuz yönde etkilemektedir.
Ne yazık ki, çocukların her gece ortalama uyku süreleri son yirmi yılda istikrarlı bir şekilde azalmaktadır. Birazdan bahsedeceğim gibi, kaliteli uyku, sağlıklı çocuklar yetiştirmek için kesinlikle çok önemlidir. Hem de her yaşta!

Uykunun neden bu kadar önemli olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Çocuklarınız hareketsiz yatarken beyinlerinde ve bedenlerinde pek bir şey olmuyormuş gibi görünebilir ama aslında biyolojik olarak çok şey oluyor. İyi uyku, çocuklarınızın sağlığa açılan kapısıdır. Artık uyku sürecinin rastgele olmadığını, daha çok hormonların ve fizyolojik değişikliklerin beraber rol aldığı karmaşık bir süreç olduğunu biliyoruz. Çocuklarınız uyurken, solunum ve metabolizma hızları yavaşlar, vücut ısıları düşer ve gündüz yaşamlarının pek çok stresinden kurtulurlar. Bu, vücutlarına hasarlı hücreleri ve kasları onarmak, yeni dokular oluşturmak, beyinlerindeki hafıza merkezinin kısa ve uzun vadeli anıları depolamasına yardımcı olmak, organlardan atık ürünleri uzaklaştırmak, enerji depolarını yeniden inşa etmek ve diğer birçok işlevi yerine getirmek için zaman verir. Kaliteli uyku, çocuklarınızın sağlıklı olması için onları kaliteli yiyeceklerle beslemek, egzersiz yapmak veya temiz hava solumak kadar önemlidir.

Çocuklarda kötü uykunun sonuçları nelerdir?
Az önce söylediğim gibi, ortalama olarak günümüz çocukları gitgide daha az uyuyor. Ve bunun kötü sonuçları var. Yetersiz uykunun bilişsel bozulmaya, zayıf ve olgunlaşmamış davranışlara, artan davranış problemlerine, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu benzeri davranışlara, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve büyüme geriliğine neden olduğu gösterilmiştir. Ek olarak, yetersiz ve kalitesiz uyku, çocuklarda artan obezite ile ilişkilendirilmiştir. Her gece sadece bir saatlik uyku yoksunluğu bile çocuğun gelişiminde olumsuz etki için maalesef yeterlidir.

Çocuklarınızda Sağlıklı Uykuyu Nasıl Teşvik Edebilirsiniz?
Tamam Tuğçe Hanım, uykunun çocuklarım için gerçekten önemli olduğuna beni ikna ettiniz, peki bu konuda doğru yaptığımızdan nasıl emin olabiliriz? İyi soru. Cevap, iyi "uyku hijyeni" ne dikkat etmek ve uykuyu bir öncelik haline getirmektir - bilirsiniz, büyükannelerimizin önemli olduğunu düşündüğü şeyler. Büyükanneler, bir çocuk için kaliteli uyku almanın dişlerini fırçalamak veya kulak arkasını yıkamak kadar önemli olduğunu biliyordu. İyi uyku hijyeni, bir çocuğun uykusunu en üst düzeye çıkarmak için zaman içinde test edilmiş en iyi uygulamaları ifade eder. Aslında, yakın tarihli bir uluslararası çalışma, dünya genelinde uykuyu inceledi ve sürekli olarak, kötü uyku hijyeninin çocuklarda davranışsal ve bilişsel işlevi olumsuz etkilediğini buldu.

İyi uyku hijyenini nasıl uygulayabilir ve çocuklarınızı nasıl eğitebilirsiniz?
Çocuklarda iyi uyku için yapılacaklar
• Gecelik bir uyku saati belirleyin ve buna bağlı kalın.
Bunun küçük çocuklar ve ergenlik dönemi için de önemli olduğu kanıtlanmıştır (ancak yaş büyüdükçe yatma saatleri daha geç olacaktır).
• Bir rutin belirleyin.
Sabit bir aile yemeği saati ayarlamak, yatma vakti aktivitelerine erken başlamak ve tutarlı bir yatma vakti ritüeline sahip olmak gibi rutinin, çocukları uykuya alıştırmak için temel olduğu gösterilmiştir.
• Yatmadan önce elektronik cihazlardan kaçının.
Araştırma, ekranlardan gelen mavi ışığın ve içeriğin uyarılmasının çocuğun uykusuna müdahale ettiğini defalarca göstermiştir. Yatmadan en az bir saat önce her türlü ekrandan ve tabii ki yatak odalarında elektronik cihazlardan kaçının.
• Sakinleşmek için bir hikaye okumayı deneyin.
Bu, bir telefon veya tablette gezinmeye harika bir alternatiftir, uyuşukluğu artırır ve çocuklarınıza yeni kelimeler öğretmenin harika bir yoludur.
• Yatak odanızı serin tutun.
Araştırmalar, bir çocuğun yatak odası sıcaklığını 20-21 C derece arasında tutmanın uykuya dalmayı ve uykuyu sürdürmeyi teşvik ettiğini gösteriyor.
• Sessiz, karanlık bir yatak odası sağlayın.
• Çocuklarınıza kendilerini sakinleştirmeyi öğretin.
Kendi kendini yatıştırma, sezgisel görünebilir, ancak aslında çocuklarınız için en iyisidir. Buradaki fikir, bebeğiniz veya çocuğunuz gecenin bir yarısı ayağa kalkarsa, onları rahatlatmadan kendi başlarına uyuma fırsatı vermiş olursunuz. Çocuğunuza gece bakmanız gerekiyorsa, onu tekrar uyutmak için çok az zaman ayırmaya çalışın. Bu, çocuğunuzun siz olmadan tekrar uykuya dalma yeteneğini geliştirmesine yardımcı olur ve uzun vadede uyku kalitesini artırır.

Yapılmaması Gerekenler
Yapmayın - Çocuğunuzun odasına TV veya video oyunları koymayın.
Yapmayın - Çocuğunuz uyuyana kadar onunla oturmayın veya yatağından başka bir yerde uykuya dalmasına izin vermeyin.
Yapmayın - Yatma vaktini uygularken tutarsız olmayın.
Yapmayın - Yatmadan hemen önce çocuklarınızın çok uyarıcı faaliyetlere katılmasına izin vermeyin (çok aktivite gerektiren bir oyun, gıdıklama,vs...)

Hatırlamakta fayda var, “Ebeveynler çocuklarının içinde yaşadığı gerçeği yaratır, çocuklar değil.” Başka bir deyişle, bir ebeveyn olarak sürekli olarak yatma saatinde kararlı olursanız, çocuklarınız bunun böyle olduğunu kabul edecektir. Unutmayın, çocuklar kuralları severler. Bu sayede çocuklarınız iyi uyur, iyi bir gece uykusunun tüm avantajlarından yararlanır ve gün içinde daha çok öğrenir, daha hızlı büyür

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Blog İçerikleri

Sağlıklı Yaşam ve Çocuk Sağlığı

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 05 Mayıs 2022

Çocuklarda Yıllık Kontrollerde Yapılan Testler

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 22 Haziran 2022

Modern Yaşam ve Çocuklarda Uyku Sorunları

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 28 Temmuz 2022

El Ayak Ağız Hastalığı

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 18 Ağustos 2022

Çocuklarda Herpes Simpleks Virüsü

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 10 Eylül 2022

Çocuklarda Rutin Muayene Önemi

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 21 Ekim 2022

Çocuklarda Aşı Takibi