thumb

Otizm

OTİZM EKSİKLİK DEĞİL FARKLILIKTIR
Otizm Spektrum Bozukluğu veya daha yaygın olarak Otizm olarak adlandırılan, sosyal iletişimde sorunlara ve sınırlı ilgi alanları veya davranış kalıplarına neden olan nörolojik bir rahatsızlıktır. İlk kez yetmiş yıldan fazla bir süre önce tanımlanmış ve son yıllara kadar nadir görülen bir durum olarak kabul edilmiştir.

Ebeveynler ve sağlık uzmanları otizmli çocukların yaşamının ikinci yılında diğer çocuklar kadar konuşmadığını belirttiğinden, endişeleri ilk ortaya çıkaran en yaygın işaret gecikmiş dildir. Dil gecikmesi yaygın olmasına rağmen, evrensel değildir. Otizm teşhisi konan birçok çocukta önemli bir dil gecikmesi olmayabilir, ancak sözel olmayan başka iletişim sorunları olabilir. Bu çocuklar genellikle isteklerini belirtmek için sözlü olmayan iletişimi kullanmazlar. Örneğin, kurabiye istediklerinde kurabiye kavanozunu göstermezler veya mideleri ağrıdığında ovalamazlar veya karınlarını göstermezler. Genellikle başkalarının işaret ettiği yere bakmazlar ve diğerleri gibi çevre ile ilgilenmezler.

Otizmli çocuklar iyi dil becerilerine sahip olabilir, ancak yüz ifadelerini veya birinin sesinin tonunu okumada zorluk gibi sözel olmayan iletişim sorunları yaşayabilir. Sonuç olarak, otizmli bir kişi başka bir kişinin öfkesini, korkusunu veya hayal kırıklığını algılayamayabilir. Bu sosyal iletişim sorunları, genellikle otizmli kişilerin arkadaşlık kurmasını ve sürdürmesini zorlaştırır.

Bazen otizmli bir çocuk, el çırpmayı, sesleri veya kelimeleri tekrarlama gibi tekrarlayan davranışlara sahiptir. Otizm teşhisi konan diğer çocuklar, dinozorlar veya trenler gibi belirli şeylere alışılmadık derecede yoğun bir ilgi duyabilir ve konuyla ilgili saatler harcayabilirler. Aynı şeyi yapmakta ısrar etmek, değişmek zorunda kaldığında şiddetli öfke nöbetleri olabilir. Ebeveynler örneğin, arabaya binmeye çalıştıklarında ya da yeni veya alışılmadık bir yemekle yemek servis etmeye çalıştıklarında çocuklarının duygu durumunun bozulduğunu bildirirler.

Son yirmi yılda, otizm için tanı kriterleri değişti ve sağlık profesyonelleri arasında otizm farkındalığı ve taraması arttı. Bu aynı zamanda, otizmin semptomlarının hafiften şiddetliye kadar çeşitlilik gösterdiğini ve bireyler arasında birçok varyasyon olduğunu fark etmemize yol açtı. Otizmle ilgili mevcut araştırmalar, çevresel faktörler ile otizm arasındaki olası genetik nedenleri ve potansiyel ilişkileri inceliyor, ancak hala bilmediğimiz çok şey var. Örneğin, son araştırmalar otizm özelliklerinin genellikle cinsiyete göre farklılık gösterdiğini ve kızlarda tanınmasının veya teşhis edilmesinin erkeklere göre daha zor olabileceğini ve bazı ırksal veya etnik gruplardaki çocukların otizm teşhisi alma olasılığının daha düşük olabileceğini göstermiştir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Blog İçerikleri

Sağlıklı Yaşam ve Çocuk Sağlığı

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 05 Mayıs 2022

Çocuklarda Yıllık Kontrollerde Yapılan Testler

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 22 Haziran 2022

Modern Yaşam ve Çocuklarda Uyku Sorunları

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 28 Temmuz 2022

El Ayak Ağız Hastalığı

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 18 Ağustos 2022

Çocuklarda Herpes Simpleks Virüsü

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 10 Eylül 2022

Çocuklarda Rutin Muayene Önemi

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 21 Ekim 2022

Çocuklarda Aşı Takibi