thumb

Yeni Doğan Bebeğinizle Evde Yaşam


Yeni bebeğiniz oldu, tebrik ederim! Çocuk sahibi olmak dünyanın en güzel duygularından biri olduğu gibi büyük bir sorumluluktur ve fazlaca sizi yorabilir. Doğumdan sonra iyileşirken, evde yeterli desteğiniz olduğundan emin olun, bu dönemde lütfen yardım istemekten çekinmeyin. Unutmayın, bir bebeğe bakmak için öncelikle kendinize iyi bakmanız gerekir.

BÜYÜME VE GELİŞME
Yenidoğan bebeğiniz çoğunlukla şu iki şeyden birini yapıyor olacak – yemek yemek veya uyumak.

Yenidoğanlar ilk doğdukları zaman dünyayı sadece bir takım gölgeler olarak görebilecektir. Bir-iki hafta sonra yavaş yavaş 30-50 cm kadar görmeye başlayacaktır. O nedenle siz aynı odada olsanız bile sizi göremediği için endişelenip ağlayabilir.

İlk bir ay boyunca bebeğiniz giderek artan bir süre uyanık kalacak, ancak gece ve gündüz döngüsünü henüz çözememiş olacaktır.

BESLENME
Yenidoğanların muhtemelen yaklaşık 2 aylık olana kadar her 2 ila 3 saatte bir beslenmeleri gerekecektir. Anne sütü en iyi besindir, büyüme ve gelişmeyi destekleyen ve bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olan bir mucizedir.

Her ihtiyaç duyduğunda emzirmenizi öneririm, ama her ağladığında aç olduğu fikrine lütfen kapılmayın. Sadece sizi istiyor bile olabilir. Emziriyorsanız, bebeğinizin sadece bebekler için yapılmış D vitaminine ihtiyacı olacaktır. Bebeğinize yaşamının ilk 6 ayında sadece anne sütü veya formül mama verilmelidir.

Bir biberon mamayı mikrodalgada ısıtmayın. Şişenin üzerine sıcak su akıtabilir veya sıcak su dolu bir kaba koyabilirsiniz. Bebeğiniz için çok sıcak olmadığından emin olmak için bileğinizin iç kısmında birkaç damla ısıtılmış mamanın sıcaklığını test edin.

EMNİYET
Şimdi biraz tatsız bir konudan bahsedeceğim. Uykuya bağlı bebek ölümleri, bebekler için önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Bu ölümlere eskiden Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) deniyordu. Şimdi bunlara Ani Açıklanamayan Bebek Ölümleri (SUID'ler) deniyor. Peki bebeğinizi bundan nasıl koruyacaksınız?

Bebekleri uyuması için HER ZAMAN sırt üstü yatırın. Bebeğinizi lütfen yan yatırmayın. Bebeğiniz tükürüğü ile boğulmaz. Bebek sırt üstü uyur. Beşik veya uyku alanında asla yumuşak yatak, yorgan, yastık, gevşek çarşaf, battaniye, oyuncak veya yatak koruma kullanmayın. Bunlar bebeğinizin maalesef boğulmasına neden olabilir. Yatak ve şilte arasında 2 cm den fazla boşluk olmamasına, yatak parmaklıklarının arasının 7 cm den büyük olmamasına lütfen dikkat edin. Bebeğinizin beşikte uyuması onun için en güvenlisidir. Yatak paylaşımı (bebeğinizle yatağınızda uyumak) bebeğinizin SUID'den ölme riskini artırır çünkü yetişkin yatakları bebeklere uygun değildir ve ebeveynlerin derin uykuda bebeğin boğulmasına neden olabileceğini unutmamak gerekir.

Oda paylaşımı (ilk aylar odanızda bebeğinizin beşiğinin bulunması) SUIDS'i önlemeye yardımcı olmanın bir yoludur. Odanızda nem amaçlı bir kap su bulunmasını ve oda sıcaklığının 22-24 derece civarında tutulmasını öneririm. Bebeğinizi yatakta yanınızda emzirebilirsiniz. Emzirmeyi bitirdikten sonra onu her zaman uyuması için kendi güvenli yerine geri koymayı unutmayın. Bebeğinizi asla beşik dışında hiçbir yerde yalnız bırakmayın.

BANYO
Bebeğinizi ilk günden itibaren yıkayabilirsiniz, ama ben yine de ilk gün yıkamanızı önermiyorum. Cildinin etrafında krem gibi onu saran verniks, bebeğinizi hem soğuktan hem de olumsuz dış etkenlerden koruyacaktır. Onun dışında göbek bağını yıkadıktan sonra mutlaka kurulayın ve bezin dışında tutun. Herhangi bir solüsyon ya da alkol ile silmenize gerek yoktur.

DAİMA bebeğinizi arka koltukta bulunan arkaya dönük bir araba koltuğuna yerleştirerek seyahat ettirin. Ani bir durumda bebeği kucağınızda sabit tutmanız mümkün olmayacaktır.

Bir bebeği ASLA sallamayın. Sakinleştirmek amacı ile minik hareketlerle, adım atmadan, kucağınızda sağa sola hareketler ile başını ve boynunu destekleyerek tabi ki pışpışlayabilirsiniz.

Eğer ağlamasından bunalmış hissetmeye başlarsanız, lütfen bebeğinize sert davranmayın, güvendiğiniz birine bir süre bebeğinizi emanet ederek kendinize sakinleşmek için zaman ayırın. Kaygılı olamayın, bebeğin sakinleşmek için sakin bir anneye/babaya ihtiyacı vardır. Bebekler tüm duygularınızı hisseder unutmayın…

Sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.
Uzm.Dr. Tuğçe Mercan

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Blog İçerikleri

Sağlıklı Yaşam ve Çocuk Sağlığı

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 05 Mayıs 2022

Çocuklarda Yıllık Kontrollerde Yapılan Testler

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 22 Haziran 2022

Modern Yaşam ve Çocuklarda Uyku Sorunları

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 28 Temmuz 2022

El Ayak Ağız Hastalığı

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 18 Ağustos 2022

Çocuklarda Herpes Simpleks Virüsü

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 10 Eylül 2022

Çocuklarda Rutin Muayene Önemi

news
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
  • 21 Ekim 2022

Çocuklarda Aşı Takibi